TVOŘIVÉ RUČIČKY

 

​Ibiza (6/2017)

 

    ​Začátkem června jsme si koupili dovolenou u moře na ostrově Ibiza. Jsem si jista, že všichni si představí nekončící párty dlouho do rána,, plné tance, hlasité hudby a alkoholu. My jsme si však zaplatili dovolenou v klidné části ostrova CALA Llonga, kde kromě pár hotelů, obchůdků a barů, byla  jen nádherná písčitá pláž.

    ​Jak už jsem se zmínila, dovolená nás vyšla levně, díky vychytaným slevám. My jsme strávili krásný, odpočinkový týden na pláži, ale také osvěžujícími, večerními procházkami po okolí. Při jedné procházce jsme oběvili zastrčený, ale velmi krásný bar s výhledem na moře. Ráno jsme nelenili a několikrát jsme využili zařízení hotelové posilovny. S vybraným hotelem, jídlem, drinky, beyénem jsme byli spokojeni.

    S výlety, jsme to tentokrát také nepřeháněli a udělali jsme si jen jeden výlet do nedalekého hlavního města Eilvissa (Ibiza), kde jsme strávili celý den procházkami po městě a přístavu. Cesta, místním autobusem, trvá dvacetpět minut a autobusová zastávka je hned na pláži. Navštívili jsme také malovu výstavu historických zbraní a cestovatelských fotografií z celého světa. Oběd jsme v si dali v přístavu, v krásné restauraci zastíněné rozložitým stromem, kde nám naservírovali grilovan0ho mečouna s grilovanou zeleninkou a brambůrky. Později nechyběla ani odpolední kávička se zmrzlinovým pohárem. Krásně strávený slunečný den!

 

    ​Více foteček z dovolené na Ibize a také z hlavního města najdete ve fotogalerii. smiley

 

 

 

​_________________________________________________

 

Rhodos (8/2016)

      Přidala jsem pár foteček z letní dovolené z ostrova Rhodos do sekce fotografie. Původně jsem z nedostatku času a místa, chtěla tuto sekci zrušit, ale změnila jsem názor a budu v ní pokračovat. Přece jen fotky do této sekce, nepřidávám každý měsíc. Více fotek naleznete v galerii.

Více zážitků sem napíšu v průběhu pár dní......

 

 

 

________________________________________________________________________________

Praha (5/2016)

    Koncem května bylo velmi teplé počasí,  zataženo a polojasno, na šplhání do kopců po dlažebních kostkách, až moc horko. Do Prahy jsme přiletěli brzo ráno, ubytovali jsme se v malém hotelu nedaleko Národního divadla, osvěžili se a vyrazili do města. Jelikož Sany ještě v Praze nikdy nebyl, naše první cesta vedla kolem Vltavy, na Staré město a Karlovo náměstí k Orloji. Klasika.

    Po procházce Starého města, kde jsme se trochu zamotali, jsme zašli na oběd ke Švejkovi. Sany si objednal vepřové kolínko s knedlíčky, já něco dietního a vyplácli jsme za objěd trojnásobně vyšší cenu. No nic stím, jsme počítali, ale že nám číšník nezapočítá kafe do účtu, které jsme zaplatili a jde mu to přímo do kapsy, s tím jsme nepočítali. Další kuriozitou jsou obří preclíky, které zavěšené na stojánku vypadají velmi lákavě, ale cena na účtu, už tak lákavá není, když byste za ně pořídili rovnou dva sáčky. To nám, ale humor nepokazilo a my vyrazili na další prohlídku města....

    Druhý den po vydatném spánku a snídani, jsme vyrazili na celý den, na prohlídku města. Začli jsme na Novém městě, prohlídkou. Dále Václavského náměstí, kde mě zradili moje boty, a já si koupila na ty zatracené dlažební kostky, plátěné tenisky.  Pokračovali jsme do Starého města, kde jsme si počkali na Orloj. Z Karlova náměstí,  tou nejznámější procházkou, přes Karlův most k Pražskému hradu, kde jsme si prohléli katedrálu Sv. Víta, no a na Petřín, bludiště, rozhlednu a Malou stranu. Pozdní oběd jsme si tentokrát dali v restauraci u našeho hotelu, kde jsme i s dezertem a kávou zaplatili tři krát méně. Po sprše a odpočinku jsme vyrazili na večerní procházku, kolem Tančícího domu, přes Smíchov na Kampu, Malou stranu až k Rudolfínu a skončili jsme v kouzelné hospůdce kousek u Prašné Brány.

Nesmím opomenout historku ve směnárně! smiley

    Chtěli jsme si v jedné směnárně na Starém městě, vyměnit peníze. Velká cedule bez poplatku! Slečna mi vytiskla účet a EJHLE!, hned jsme byli o dva tisíce lehčí. Samozřejmě, že jsem s 30ti procentním poplatkem nesouhlasila, účet nepodepsala a požadovala jsem vrácení peněz. A tu slečna mi řekla, že má pro mě další nabídku a nabídla mi částku, kterou jsem už byla schopna akceptovat. Poplatek dělal jen pár stovek. Poplatek pár procent ze směněné částky je běžný, ne všude mění peníze bez poplatku, ale 30 procent? Asi si umíte představit kolik turistů, se na to denně nachytá!

    Tato situace mi připoměla videa Janka, na Streamu: Praha vs. prachy, jak taxikáři, směnárny a další podvodníčci okrádají v Praze turisty! No nevím, kdybychom se někam svezli taxíkem, možná, že bychom měli další pikantní historku k dobru! smiley  Smutná realita a jen nám, Čechům, to kazí reputaci.

    Poslední den byl ve znamení odpočinku a posezení u Vltavy, návštěvy muzea a nakupování dárečků. Sany si naši malebnou Prahu zamiloval, takže to není naposled, co jsme ji navštívili........

 

Více fotek z Prahy najdete v galerii.

 

 

_______________________________________________________________________________

 

Budapešť (7/2015)

 

    O víkendu jsme  se Sanym vrátili s týden a půl dlouhého pobytu v Maďarsku. Plánů na tuto dovolenou jsme měli hodně. Pronajali jsme si proto auto. Jako první, jsme chtěli první tři dny strávit se Sanyho rodinou v Srbsku. V Srbsku žije  početná menšina Maďarů, a můj partner tam má část rodiny. Jeho sestřenice se vdávala a my jsme nesměli chybět na svatbě. Na maďarské svatbě jsem už byla, jejich tradice a průběh svatby znám, a tato svatba byla s těch méně povedenějších. Tropická vedra a neznalost jazyka, vše ještě zhoršovala.

    Na začátek dalšího týdne jsme měli naplánovaný výlet do hlavního města Budapešť, která je vzdálena od partnerova rodného města asi hodinu a půl autem. Na tento výlet jsem se hodně těšila. Zarezervovali jsme si pokoj v hotelu nedaleko centra. Uvítali jsme, že se počasí umoudřilo a příjemně se ochladilo. Jako první jsme ráno po příjezdu navštívili horu Buda, kde se nachází staré město se spousty historickými budovami, hradem Buda, královským hradem Sandor,  kde jsme byli svědky ceremoniálu, střídání hradních stráží. Dále jsme si prohlédli  Rybářskou baštu a pár kostelů, galerií a muzeí. Z této hory jsou krásné vyhlídky na městskou část Pešť a řeku Dunaj a její hlavní dominantu Parlament. Po ubytování a chutném obědě jsme vyrazili na procházku kolem řeky Dunaj, kde jsme prošli přes známý Széchenyiho řetězový most k Parlamentu, a poté až k Bazilice sv. Štěpána. Krásný den jsme zakončili večerním drinkem v baru s výhledem na centrum a Řetězový most. cool

    Druhý den ráno, po snídani jsme vyrazili na prohlídku Náměstí hrdinů, s pilířem a sochou archanděla Gabriela a také dalšími sochami maďarských králů a vůdců. Dále městského parku, s krásným Vajdahunyad hradem, který se skládá z několika budov všech architekt. stylů. V barokní budově sídlí zemědělské muzeum. Po dopolední kávě jsme se rozhodli koupit lístek na vyhlídkový výlet otevřeným autobudem po městě. Autobus stojí na devatenácti zastávkách u nejznámějších památek města. Lístek má platnost čtyřicetosm hodin a turista si může nastoupit a vystoupit u památky, kterou si chce důkladněji prohlédnout. Prohlídka města je také doprovázena výkladem o zajímavostech města, ve 22 světových jazicích. S dvěmi zastávkami a návštěvou hory Gellért a Citadely, nám tento výlet trval přes čtyři hodiny. 

    Poslední výlet jsme měli naplánovaný k jezeru Balaton, největšímu jezeru ve střední Evropě, ale přes zřetelné ochlazení a déšť jsme tento výlet neuskutečnili sad.  Zbylých pár dní jsme strávili s rodinou. Snad zase příště....

 

 

 

 

______________________________________________________________________________

 

Tenerife (6/2015)

 

    Strávili jsme s partnerem velmi krásný týden na španělském ostrově Tenerife, konktrétně v oblasti La Arena, blízko pláže. Máme spoustu krásných zážitků a ani nevím, kde začít vyprávět. Tak třeba počasím, vybrali jsme si první týden v červnu, protože denní teploty se pohybují jen kolem šestadvaceti stupňů. Ale opravdu hodně záleží na které časti ostrova zrovna trávíte dovolenou. Ostrov se dá totiž rozdělit na dvě části, suchou část, hodně skalnatou s pozůstaky vulkanické lávy a potom zelenou část ostrova s vegetací, kde i srážky jsou mnohem častější, a je tam podstatně chladnější počasí. My si vybrali krásné místo, kde je stabilnější počasí blísko skal Los Gigantes, které chrání pobřeží a pláže před srážkami. Uprostřed ostrova je vyhaslý vulkán, který ční až do výše přes třitísíce metrů nad mořem.

    O lokalitě a hotelu se nebudu moc rozepisovat byly vybrány pečlivě přesně k našim potřebám. Jako na každé takové dovolené jsme chtěli kromě koupání na pláži či v bazénu vidět i něco z ostrova. Takže po pondělním stáveném dni u bazénu a na pláži jsme si naplánovali výlet lodí z nedalekého přístavu Costa Adeje. Plavbu okolo ostrova, kde jsme na moři  mohli obdivovat delfiny a velryby. Kapitán lodi nás mile přivítal šampaňským a přišel vhod i oběd. Středeční den pak jsme stávili nejen odpočinkem u bazénu, ale i třeba hraním minigolfu, soutěží ve střelbě či aquaqym v bazéně ke kterému nás inicioval zábavný Animation team  hotelu. yes   

    Čtvrteční celodenní výlet autobusem kolem vulkánu Teide byl hodně zajímavý. Dozvěděli jsme se něco o historii ostrova. Zastavili jsme na zajímavých vyhlídkách a  v městečkách, kde jsme si mohli prohlédnout přes tisíc let starý strom-Dragon tree, vidět španělskou  jezdeckou show s koňmi. Navštívit historický dům Abaco s restaurací a nakonec si prohlédnout národní park a vulkán Teide. V ceně výletu byla samozřejmě zastávka na oběd a kávu s dezertem. Poslední výlet jsme naplánovali hned na pátek a to do města Puerto de la Cruz, kde je velmi známý Loro Park se spousty druhů zvířátek, hlavně papoušků. Velmi nás pobavily  show s delfíny a lachtany. Prožili jsme velmi krásný den i přes nepřízeň chladného a deštivého počasí, a rekonstrukci v Orca areálu, který byl k naší smůle zavřený. frown

    Ostrov Tenerife mohu všem jen doporučit, nabízí spoustu krásných lokalit pro dovolenou, každý si může vybrat podle svého od vodních sportů, parků přes prohlídku zajímavých míst, národních parků s flórou a faunou či zajímavých staveb, třeba piramid, které jsme k naší smůle nestihli navštívit. Týdenní dovolená k poznání ostrova Tenerife je opravdu málo, tak třeba příště....................!!!

 

 

 

______________________________________________________________________________

 

Londýn  (9/2014)

Jak už jsem napsala v novinkách!

    Londýn už jsem navštívila před čtyřmi lety na Velikonoce. A vím, že na prohlídku takového velkoměsta je jeden týden málo, my jsme v Londýně strávili jen 3 dny. Je to rušné město, takže turistů je zde vždycky hodně, zvláště na Velikonoce jsou davy  turistů  abnormálně velké. Moje maminka mě přijela navštívit a já pro nás naplánovala  pěknou dovolenou. Kromě známých londýnských atrakcí a míst,  jako je Londýnské oko, vodní svět, procházka kolem řeky Temže, Tower Bridge, Buckinghamský palác, náměstí Trafalgar square a dalších, jsme tentokrát navštívili i museum Madam Tussaud. Každý, kdo museum navštíví určitě očekává vozkové figuríny nejznámějších celebrit a historických osobnosti. Každý se chce vyfotit ze svým oblíbeným idolem. smiley Takže z toho pohledu mě nic mile nepřekvapilo, spíše mě odrazoval nával bláznivých lidí s foťáky, co chce urvat fotku pro sebe z každou figurínou.

     Velmi mě, ale překvapila a nadchla jízda autíčkem  průřezem různých historických epoch, začínající někde před třemi sty léty a konče dneškem. To byla velmi pěkná podívaná.  A také pohled do historie a života zakladatelky muzea.  Prohlídka muzea končí 4D show od firmy Marvel, a člověk je vtažen do bitvy o záchranu muzea, Londýna a možná i světa. Která nemůže jinak skončit než dobře, protože Hulk, Spiderman a další hrdinové nás vždy před zloduchy ochrání. smiley

    Další atrakcí, kterou jsme navštívili je The London Dungeon. Velmi pěkná atrakce také pro pány, kteří se zajímají o ponurou stránku historie Londýna, nebo se rádi chvějí strachy. Lodičkou plujete temnými zákoutími Londýna a posunete se v čase několik stovek let spátky, kdy vás různé historické postavy provází temnou stránkou londýnské historie od nezdařeného pokusu o vyhození parlamentu, přes smrtelnou epidemii, kdy se úmrtnost londýňanů počítala na tisíce, k velmi známe osobnosti Jacka rozparovače. Také nejste ochuzeni o známou postavu holiče Sweeney Todda a jeho milenky a další. Vrcholem celé podívané je ..............................! To tak to tedy neprozradím. Jestliže se chystáte navštívit Londýn, tuto atrakci Vám jen doporučuji, nejen, že se dozvíte něco o historii Londýna, pobavíte se,  a možná se budete i bát!   surprise

 

 

 

Fotečky z dovolené z Londýna najdete v galerii fotografií.

 

 

 

____________________________________________________________________________

 

Tatra, muzeum (6/2014)

    Letní  dvoutýdenní dovolenou jsme si s partnerem pěkně rozdělili. Strávili jsme první týden v Maďarsku, kde jsme  kromě pár výletů, byli hosty na tradiční maďarské svatbě. Návštěvu Maďarska i svatbu jsme si moc užili, i přes velká vedra. Druhý týden jsme strávili zase s mojí rodinou v Česku, kdy nás čekalo sychravé, deštivé,  jarní počasí. Připravila jsme pro nás pěkný program,  kromě grilování, bowlingu a času stráveného s rodinou a přáteli, jsme za ten týden toho stihli mnoho. Například jednodenní výšlap v oblíbených horách Beskydy,  návštěvu Valašského muzea v přírodě,  Štramberské trúby, a také něco pro chlapy smiley, návštěva technické muzea Tatra.

 ____________________________________________________________________________??

 

Valašské muzeum v přírodě (5/2014)

 

    Pro první Sanyho návštěvu v České republiky jsem si připravila bohatý program. Kromě jiného, jsme podnikli s rodinou a přáteli  celodenní výlet do Rožnova pod Radhoštěm,  navštívili Valašské muzeum v přírodě a konkrétně všechny jeho tři části: Dřevěné městečkoMlýnskou dolinu, nakonec Valašskou dědinu. Prohlídka nám zabrala několik hodin a my si to užili i přes nepřízeň počasí. Mohli jsme spatřit kromě dobových, valašských expozicí z osmnáctého a devatenáctého století také ruční výrobu kamenných brousků či dlabání výrobků ze dřeva. Odpoledne jsme potom zakončili návštěvou místní hospůdky s tradiční českou kuchyní, kde jsme si s chutí vypili  horký čaj a snědli chutný oběd.

 

 

______________________________________________________________________________

 

Durdley Door, Dorset (2013)

 

    V kraji Dorset jsme s přítelem strávili prodloužený víkend, kdy jsem se ubytovali v malém penzionku v krásném městečku Wyemouth. Hlavní dominantou tohoto městečka je dlouhá pláž s atrakcí na pláži, kde si můžete koupit lístek do vodního světa a věže, z které je vidět na moře i celé okolí. My jsme z tohoto městečka vijížděli do okolí. Krásné počasí nám vyšlo na první výlet k Durdley Door, kde jsme strávili dopoledne procházkami po pláži a pobřeží. Další dny jsme navštívili poloostrov Portland. V pondělí pro prohlídce města Wyemonth,  jsme ještě vyrazili k známému Stonehenge.

 

 

 

__________________________________________________________________________________

 

Luhačovice, lázně (8/2012)

 

    Týden letní dovolené jsem strávila s rodinou v Česku. Jelikož má maminka v srpnu narozeniny, připravila jsem si pro ni dárek a  zaplatila jsem nám několika denní wellnes pobyt v Luhačovicích, v lázeňském domě Praha. Dům Praha je dost vzdálený od kolonády, to nám ale vůbec nevadilo, protože máme rády pohyb, a dlouhé procházky.

    V cenně balíčku byly zahrnuty masáže lůžkem, horkým voskem, inhalovaní vincentky, plavání v bazénku a také stravování. Další procedůry jsme si vybraly a zaplatily na místě, po ubytování. Strávily jsme s maminkou, příjemných pár dní spolu, péči o svá těla a odpočíváním. Dopoledne jsme se věnovaly zdraví, cvičení, masážím a procedůrám. Odpoledne jsme potom trávily příjemnými procházkami po lázních, městě a k luhačovické přehradě. Večery potom v kavárničkách a na terasách.

    Myslím, že každá žena si takový pobyt zaslouží!  Měla by se více hýčkat a absolvovat jej ne jenom jednou za čas, ale v pravidelných intervalech.

   Náš pobyt měl velmi dobrý vliv na zdraví mojí maminky. Inhalovaní vincentky pomohlo odstranit její chronický kašel, za což jsem moc ráda......

 

 

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

Rhodos (2011)

 

   Jednu z dalších pěkných dovolených strávených u moře jsem strávila s přítelem na řeckém ostrově Rhodos. Samozřejmě to byl týden koupání v moři a slunění na pláži a ochutnáni nočního života v populárním letovistku. Jelikož jsem človíček zvídavý, ráda navštěvuji zajímavá místa a také se ráda dovídám něco o historii. Neleželi jsme jenom na pláži a popíjeli chlazené drinky, ale podnikli jsme s partnerem tradiční výlet kolem ostrova,  jak je to zvykem. Ale, také jsme navštívili hlavní město ostrova Rhodos, které je známé svým starým kamenným městečkem, ale také hradem. V malém muzeu v prostorách hradu jsme se dozvěděli něco málo o historii a dochovaných sbírkách města. Okouzlila nás spleť malých úzkých uliček starého města, tak jako malá náměstíčka s obchůdky.

    Další výlet jsme podnilkli na vlastní pěst autobusem do malého, ale historicky významného městečka Lindos. kde jsme vyšlapali v skoro čtyřicetistupňovém vedru strmými uličkami k ruinám pevnosti, kde jsme se také dozvěděli něco málo o hitorii města i ostrova. Pokochali jsme se také výhledem na  bílé město, moře a řecké ostrovy. Samozřejmě jsme odpoledne navštívili jednu řeckou tradiční restauraci a ochutnali další  tradiční jídla. Závěr dne jsme strávili na velmi malé, za to malebné pláži pod slunečnkem a cáchali se v moři. smiley

 

........... fotky z ostrova Rhodos najdete v galerii...........

 

 

 

____________________________________________________________________________

 

Cornwall (5/2011)

The Lizard

        Výlet na špičku jihozápadního poloostrova zvanou Cornwall,  jsem plánovala na pět dní, pro nepřízeň počasí jsem musela pobyt na tamto větrném místě zkrátit. Ale i během těhto pár dní jsme s partnerem navštívili zajímavá turistická místa a nachodili kilometry procházek po pláží a po stezkách na pobřeží. Jako první jsme navštívili městečko Newquay, kde i přes nepřízeň počasí jsme vyrazili na procházku po pobřeží až k místu, kde byla před mnoha tisíci lety založena první osada. Malebné městečko Perrantport je známé svou nekonečně dlouhou pláží, která je vhodná pro dlouhé procházky nebo díky silnějšímu větru také pro vodní sporty. Městečko  The Lizard, kde jsme byli také ubytovaníleží nedaleko krásného místa zvaného Kynance Cove. Procházíte se po stezkách po pobřeží, obdivujete barvu moře a skalnaté klify až dojdete k malé kouzelné pláži chráněné proti větru skalami, můžete pokračovat dál protože siť stezek se táhne po celém pobřeží. Záleží jen na vás, kolik vám čas a kondice dovolí.  Poslední den  jsme také navštívili přístavní město Penzance.

 

.......... fotky najdete ve fotogalerii.............

 

 

______________________________________________________?????????????????????????????

 

Beskydy  (1/2010)

    Další fotečky zimní říše v galerii jsou z krátkého výšlapu,  z Ráztoky na  Pustevny v moravských Beskydech, který jsem podnikla s maminkou, dobrými přáteli. Také nesměl chybět ani náš miláček, pejsek Žeryček, který si spousty sněhu pravdu užíval. Jelikož už je maminka staršího ročníku, uzpůsobili jsme tempo jejím potřebám a za vydatného povzbuzování zvládla vyšlapat prudké kopce s hlubokým sněhem a došla procházkou až na vrchol. Samozřejmě, že na Pustevnách jsme se zahřáli polévkou v místní dřevěné hospůdce.

 

 

 

______________________________________________________??????????????????????????????

 

Fuerteventura (2010)

    Letní dovolenou před čtyřmi lety jsme strávili s přítelem na španělském ostrově Fuerteventura.  Bylo to rozhodně rozhodnutí na poslední chvíli za velmi výhodnou cenu. Byli jsme ubytování v pěkném hotelu v malém městečku Coralejo. byl to týden odpočívání, koupání a slunění, dobrého jídla. Také poslechu dobré muziky a užívání si nočního života. Podnikli jsme výlet lodí ma nedaleký sopečný ostrov a také výletní okruh čtyřkolkami po ostrově. Pěkné fotky pobřeží a moře najdete v galerii.

 

 

 

_______________________________________________________??????????????????????????????

 

Vodopády  (Waterfalls)

 

    V další sekci s názvem vodopády jsem zveřejnila pár krásných foteček z našich procházek v národním parku. Nasbírala jsem je během několika let. Většina fotek vodopádů a menších peřejí je z procházek v národním parku Brecon ve Walesu, který jsem navšívila hodněkrát se svýmm partnerem,  přáteli, a o poslední dovolené také s mou maminkou. Rozlehlý park  je od nás vzdálený 50 mil, to je cca. 80 km a asi tak hodinku jízdy autem.

 

Výběr foteček vodopádů z výletů do národního parku najdete také v mojí fotogalerii.

 

 

 

____________________________________________________________________________


Zakynthos (2007)

    Řecký ostrov Zakynthos jsem navštívila v létě před sedmi lety. Kdy mě moje maminka překvapila krásným dárkem a zaplatila nám dovolenou u moře.  Strávily jsme deset dní v pěkném letovisku nedaleko pláže, a  jen pár kilometrů od hlavního města ostrova.  Mimo koupání a opalování u moře jsme také podnikly výlet lodí, kolem ostrova a mohly si prohlédnout pár zajímavých míst. Dálší výlet byl autobusem kolem ostrova, kdy jsme navštívily zajímavé místa, jako trhy s pověstnými tovary, jako jsou olivy, med, panenský olej a pod. Dále také vinný sklípek, kde jsme ochutnaly místní víno a historicky zajímavé místa ostrova.

 

Pěkné fotečky z ostrova  Zakynthos najdete v galerii:

 

 

____________________________________________________________________________

 

TOPlist

aktualizováno: 08.02.2018 23:48:58