TVOŘIVÉ RUČIČKY

Vítejte na mé stránce věnované Pletení na pletacím stroji!

 

14. 04. 2015____________________________________________________________________

 

Uzavírání ok

    Teď mám rozpletený třetí výrobek, svetr s kapucí a na něm jsem si vyzkoušela uzavírání ok podle návodu v manuálu. Je to možná ještě jednodušší způsob než uzavírání háčkem. Tento způsob užívám hlavně pro ujímání několika ok najednou. Jak na to? Poslední oko přendám na předposlední, vysunu jehlu stroje až do polohy, kdy budu mít obě oka za západkou jehly. Omotám volnou přízi kolem jehly, naberu ji a zasunu jehlu zpět, tím se mi  příze provleče oběma oky. Ubraly jsme oko. Dále pokračuji stejným způsobem.

 

 

 

03. 04. 2015____________________________________________________________________

 

Přidávání ok

    Jestliže chceme přidat 1 oko na pletenině na konci řady, trochu si vysuneme  jednu jehlu za pleteninou, poslední oko přendáme pomocí náčiní s jehlou na vysunutou jehlu stroje. Tímto nám jedna jehla mezi posledními oky zůstane volná a vpíchneme do druhého oka předchozí řady a náčiním přesuneme na volnou jehlu. V případě, že tvoříme ujmutí uprostřed dílu je dobré si označit výchozí oko, u které budeme provádět přidávání. Oko přidáme stejným způsobem s tím rozdílem, že nejprve musíme přesunout všechna oka do boční strany dílu o jednu jehlu,  s nástrojem se třemi jehlami. Poté se nám uvolní jehla na kterou oko předchozí řady přesuneme.

 

 

 

Přidávání více ok najednou

    Přidávání více ok najednou po stranách pleteniny uděláme tak, že podle počtu ok  vysuneme vpřed potřebný počet jehel, které chceme přidat. Jezdec máme na staně na které chceme přidávat oka.  Nahodíme oka stejně jako u počátečního nahození, za západky. Obtočíme vlnu kolem každé jehly, mimo poslední jehlu, kde vlnu vedeme pod jehlou. Vrátíme vlnu do jezdce, napneme a upleteme řadu.

 

 


22. 02. 2015____________________________________________________________________

 

Dvoubarevné pletení

       Na tomto typu pletacího stroje se dá plést se dvěma druhy přízí najednou, třeba dvoubarevné norské vzory.

    Já jsem si zatím vyzkoušela na kabátku, který mám rozpracovaný jen pletení proužků a změnu barvy na sedle u zadního a předních dílů. Není to nic težkého. Navlékla jsem si druhou přízi do volného napínáku, stejným způsobem jako základní přízi. Po upletení potřebných řad základní přízí, jsem vyvlékla základní přízi z jezdce. Jezdec zůstane na levé straně. Uvolnila jsem základní přízi, odmotala a zaháčila o pomocný háček na opačném, tedy pravém, horním okraji stroje. Dále už jen provleču další přízi jezdcem, zkontroluji jestli je dostatečně napnutá a pletu dále jinou barvou proužek.

    Když potřebuji plést znova jinou barvou, postupuji stejně. Přízi uvolním z jezdce, uvolním, záháknu na protější straně stroje do háčku, který je k tomu určen, provléknu novou přízi, napnu a pletu jinou barvou.

 

 

 

 

15. 02. 2015____________________________________________________________________

 

Můj první patentový vzor:

    Po krásně strávené sobotě, mé nedělní dopoledne patřilo pletení na Silver Reed. U tohoto typu pletacího stroje máte jen pár možností, jak uplést patent. První z nich je: nahodím si potřebný počet ok a pletu žerzejem pruh do potřebné výše patentu. Já jsem upletla 16 řad do výše 4 cm. Poté jsem si vysunula jehly vpřed do polohy "C" a uzavřela je. Pomocným náčiní-jehlou jsem si vysunula druhou jehlu na stroji, otevřela a spustila oko až k počátečnímu oku první řady. Vzala jsem si pomocný háček a zespoda jsem znova vypletla hladké oko nahoru až do šestnácté řady. Jde to lehce, protože háček se při protahování příze uzavírá, a já jsem si rychle osvojila trochu jinou techniku práce s tímto háčkem. Postupně spouštíme a vyplétáme každé druhé oko. Tímto způsobem máme rychle upletený pružný patent hladce, obrace.

    Druhou možností je kombinace ručního pletení a pletení na stroji, kdy ručně upletený patent přendáme na pletací lůžko a dále pokračujeme v pletení na stroji.

 

 

 

 

 

Ažurový vzor

Schéma pěkného ažurového vzoru pochází z manuálu stroje. Tři oka najednou se přesouvají do leva nebo do prava podle schématu a vynechané jehly stroje vytváří nahozená oka. U pletení prvního vzorku jsem měla trochu problémy s přesouváním více ok. Ale brzo jsem pochopila, že je třeba si osvojit techniku uvedenou v manuálu a využívat krátkých zobáčků k uzavření jehel, při přenášení ok na náčiní, a zpět na  jehly stroje.

 

Copánkový vzor

    Copánkový vzor je tvořený ze čtyř ok, oka se kříží podobně jako u ručního pletení, s tím rozdílem, že křížíme na rubní straně pleteniny. Náčiním se dvěma jehlami odebereme po dvou okách, zkřížíme a umístíme zpět na jehly stroje.  Musela jsem si dát pozor, abych křížila oka na tom stejném místě. Na rubní straně copánek není tak viditelný. Ve výši 16 řad a po upletení třech copánků jsem potom vyplétala obrácená oka u okraje copánků, stejným způsobem, jako u patentu.

 

 

 

A tady jsou tři dnešní výsledné vzorečky: yes

 

 

Začátek  !_______________________________________________________________________

 

Něco málo o pletacím stroji

    Pletací stroj tvoří především lůžko, ve kterém jsou v drážkách umístěny jehly, přidržované zadní a přední vodící lištou. Na přední liště je číselná stupnice s nulou uprostřed. Vpředu jsou výkyvné lamely, přidržující a současně stahující pleteninu.  Na vodící lišty navazujeme jezdce. Na jezdci jsou tři výsuvné knoflíky pro jednosměrný nebo obousměrný běh naprázdno, umožňující párání nebo barevné pletení. Uprostřed jezdce je otočné kolečko řadiče hustoty. Každá jehla má hlavičku, jazýček, stvol jehly a kolínko. Při pletení se jazýčky otvírají dvěma kartáčky umístěnými na přední části jezdce. Vzadu na lůžku je počítač řad. V příslušenství pletacího stroje je pomocné nářadí: vyplétací jehla, dvojitá ujímací jehla apod. 

 

    Jak už jsem uvedla v novinkách koupila jsem si pletací stroj. Jmenuje se Silver Reed LK 150. Je to pletací stroj pro začátečníky, má jedno lůžko, takže se dájí na něm plést hlavně lícový žerzej a všechny vzory spojené s ním, třeba různé copánky, ažurové vzory, dvoubarevné vyplétané vzory a podobně. Pružné vzory či vzory tvořené obrácenými oky se musí tvořit ručně pomocí přídavného náčiní, háčků a hřebenů. Tento stroj má 150 jehel  a rozpětí mezi jehlami je 6,5 mm, což znamená, že se na něm dá použít od středně silné vlny až po velmi silnou vlnu. To je tak na úvod asi vše.

   Připravení LK 150 není vůbec nic složitého. V tenké dlouhé krabici kromě pletacího stroje najdete manuál, takže můžete zkontrolovat díly podle manuálu a také si sestavit stroj. Pokud jste nedočkavec, jako já devil, můžete použít video z You Tube. Videa jsou v angličtině, ale jsou srozumitelná stačí se jen koukat.

První video představuje, co všechno najdete v krabici po otevření a k čemu vše slouží: Obsah krabice

Druhé video nám představí, jak dobře sestavit LK 150 a připevnit ke stolu: Sestavení stroje

 

 

Třetí video nám ukazuje, jak dobře navléct přízi před pletením: Navlečení příze

 

 

 

 

A teď už jste připraveni začít plést!  yes

 

    Jako u ručního pletení si musíte nejprve nahodit oka. Určitě hned nezačnete plést nějaký rafinovaný svetr se složitým vzorem, ale jako já si vyzkoušíte několik vzorečků.  Můžete nahodit oka podle manuálu, abych řekla pravdu měla jsem s tím trochu problém.  Zkoušela jsem to asi 3x, nešlo to hladce, jezdec se zadrhával. Takže jsem našla jiný způsob. Začla nahozením třiceti ok. Je fajn, že nemůsíte jehly počítat, jsou rozlišeny barevně po deseti. Jezdec jsem si nechala na pravé straně lůžka. Vysunula jsem si třicet jehel dopředu, to znamená do polohy "D" a nahodila přízí, samozřejmě znovu podle videa: Nahození ok. Je třeba si nastavit na jezdci hustotu ok, podle síly příze. Jestli nevíte kolik, je dobré si to na vzorečku vyzkoušet přejet několik řad a uvidíte sami.  A dále pleteme  žerzej.

 

 

 

    První den jsem si vyzkoušela zúžování pleteniny, ujímání ok probíhá podobně jako u ručního pletení, s tím rozdílem, že nevidíme líc a ubíráme oka na rubové straně pleteniny, takže musíme dát pozor, jakým způsobem křížíme oka, které bude nahoře a které pod ním na lícové straně pleteniny.  Nesmíme zapomenout nastavit počítač řad na nulu, abychom měly pod kontrolou, ve které řadě ujímáme.  Vezmeme pomocné náčiní se dvěma jehlami, vysuneme trochu poslední dvě jehly, a přendáme první a druhé oko na pomocné náčiní a potom přesuneme zpět na druhou a třetí jehlu stroje. To znamená, že jsme ubraly jedno oko. Tím vytvoříme  ujímání. Na lévé straně opakujeme zrcadlově. Není to nic složitého. Postup najdete také v maluálu.

 

 

 

 

 

   

 

a jedna fotečka pletacího náčiní

 

 

 

    Uzavírání ok se dělá podobně jako u ručního pletení. K uzavírání používám  uzavíratelný háček, kdy poslední oko na pletenině přendám na jehlu předposledního oka, oko bude pod předposledním okem. Potom užiji háček a uzavírám pleteninu podobným způsobem, jako u ručního pletení.

 

    Další den jsem si potom vyzkoušela uplést jednoduché vzorečky podle manuálu a knížky, kterou jsem si k pletacímu stroji také objednala. Také jsem si vyzkoušela pevný okraj na lícovém žerzeji, který se vytvoří tím, že nabereme všechny oka na konci pleteniny na pletací jehly a jednoduše oka spleteme dohromady s nasledující řadou.

 

 

 

 

____________________________________________________________________________

 

TOPlist

aktualizováno: 14.12.2017 15:34:20